Pirmoje „Mokykis iš geriausių“ paskaitoje – sero W. Churchillio portretas


Vasario 24 d. įvyko pirmoji paskaitų-diskusijų ciklo anglų kalba „Mokykis iš geriausių“ (angl. „Learn from the Best“) paskaita. Jos metu buvo skaitomi pranešimai ir vyko diskusija apie vieną iškiliausių Jungtinės Karalystės politikų, buvusį premjerą, vieną svarbiausių II-ojo pasaulinio karo veikėjų – serą Winstoną Churchillį.

APK narių ir PMDF dėstytojų inicijuotame renginyje savo mintimis apie garsųjį lyderį dalinosi LR Seimo narys Mantas Adomėnas, dėstytojas Giedrius Česnakas ir doktorantė Vaida Leščauskaitė. Susitikimo metu buvo siekiama artimiau susipažinti su pakankamai kontraversiška sero W. Churchillio asmenybe, iš arčiau pažiūrėti ne tik į kruopščiai biografų „nušlifuotą“ pusę, tačiau pažinti ir tikrąjį jo portretą – ypatingai reiklų, įžūlų ir kartais netgi labai griežtą.

Learn from the Best (1 paskaita)

Anot LR Seimo nario M. Adomėno, nepaisant visų žalingų W. Churchillio įpročių (dėl kurių, beje, jis dažnai buvo pašiepiamas ar išjuokiamas), jis tuo pačiu turėjo tokių savybių, kurios užtarnavo jam vietą greta kitų svarbiausių pasaulio lyderių. Ne tik politikas, tačiau ir literatūros Nobelio premijos laureatas, W. Churchillis buvo garsus savo kalbomis, kurios pasižymėjo savo ilgumu ir emocionalumu.

„Kartais jis kalbas rašydavo ištisas naktis ir visada pats. Vienintelė žmona padėdavo jas redaguoti ir ištaisyti. Įdomu kiek politikų šiais laikais rašo kalbas savarankiškai.“ – svarstė parlamentaras. Ryžtas, adekvati reakcija į kritiką ir tvirta nuomonė – tai tik kelios savybės, kurių nestigo žymiajam anglų politikui. „Turbūt jis mane labiausiai motyvuoja tuo, jog jis savo politiko karjeros viršūnę pasiekė tik perkopęs šeštą dešimtį, tad mums dar tikrai yra daug laiko savų karjerų statymui“ – sakė M. Adomėnas.

Tuo tarpu VDU dėstytojas Giedrius Česnakas savo pranešimu bandė paneigti tam tikrus mitus apie serą W. Churchillį ir į jo lyderio fenomeną peržvelgė per asmeninio gyvenimo prizmę. „Tai buvo žmogus tapęs mitu. Tiesa, mitai yra labai neigiamas dalykas jauniesiems būsimiems lyderiams. Mitai mus priverčia apie lyderius galvoti ne kaip apie žmones.“ – pastebėjo dėstytojas. Anot jo, visada reikia nepamiršti ir asmeninių faktorių, kurie lyderius pavertė būtent tuo, kuo mes juos laikome šiandien, niekada neidealizuoti jų tarsi jie nedarytų klaidingų sprendimų ar nepagrįstų veiksmų.

Paskaitų ciklo "Learn from the Best" viršelis

Paskaita buvo užbaigta doktorantės Vaida Leščauskaitė pasisakymu ir trumpa diskusija su auditorija. Anot V. Leščaiuskaitės, seras W. Churchillis išties buvo savo meto fenomenas, galbūt iš dalies nulemtas konkretaus meto ir konkrečių aplinkybių, tačiau neįvertinti jo indėlio į svarbiausius XX a. politinius įvykius būtų labai neteisinga.

„Būsimiems lyderiams būtina mokytis iš praeities pamokų tiek per lyderių portretus, tiek per jų lemtingus sprendimus bei klaidas“ – besibaigiant diskusijai pripažino pranešėjai.

Sekantis viešų paskaitų-diskusijų ciklo „Mokykimės iš geriausių“ susitikimas vyks kovo 18 d. (antradienį) 18 val. Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete (Gedimino g. 44–203). Jo metu svečiai dalinsis savo įžvalgomis apie dar vieną žymiausių XX a. politikos personų – anglų politikę Margaret Thatcher.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *